Vítejte

za-padající domino Vlado Matuška

Články člověk:

Nevýznamné stránky osobního pohledu
na některé otázky lidské společnosti.

Vlado Matuška


Člověk - výjimečný tvor mezi zvěří.

Kolikrát jsem již slyšel úvahu na téma čím je člověk výlučný od všech ostatních druhů na naší planetě. Je odlišný minimálně tím, že je schopný sám sebe nazvat něčím extra. Ach ta domýšlivost. Dokud nepřijde pes za svým páníčkem a neštěkne na něj „vy lidé jste ale k sežrání“ jsou naše sebehodnocení samolibá, povýšenecká a jedná se o pouhé nabubřelé žvásty.

Přesto se přiznám, našel jsem lidskou činnost, při které jasně předčíme my lidstvo kdejaké zvíře. Zklamu vás romantické duše, které okamžitě napadla láska.
Ne tenhle chemický stav potřebný k vychování potomků znají v obměnách i jiné plodící páry naší planety.
Co takový cit všeobecně? Připomenul bych vám jenom slonice stojící hodiny nad mrtvou družkou, nebo matky u svých mláďat, a navíc co my sapiens víme jak je to že? Rozhodně oprávněnost a opravdovost citů je těžko prokazatelná.
Stejně dopadá umění zakládající se na živočišném vnímání barev, tvarů, zvuků. Příklad: zelená uklidňuje, protože naši předci v korunách stromů byli před pradátory v bezpečí. Co nám se zdá být nádherné je jiným tvorům odpudivé. Navíc odstíny umění je pouhý proud vkusu zmítaný mezi kameny.
A co máme dál? Řeč, písmo komunikace všeobecně? Oproti šelmám jsme ovšem negramotní, neumíme se podepsat močí. Tedy podepsat se umíme, ale se čtením jsme na štíru.
Opakuji nalezl jsem prokazatelnou činnost, ve které všechna zvířata člověk jednoznačně předčí. Lidstvo výrazně nemá konkurenci v množství způsobů, jak dokáže někoho usmrtit. Zde se projevuje lidská přirozenost vynalézavosti a vášnivé hravosti. Sice lze najít tvory mimo člověka, kteří umí usmrtit dvěma způsoby např. vosa. Dokonce připustím, že může existovat zvíře-zvrhlík, které dokáže zabíjet pěti způsoby, ale hravého, rozkošnického člověka nemůže zdaleka nikdo ani vzdáleně ohrozit.

Posuďte sami.

Probodnutí, podřezání, přeříznutí, rozčtvrcení, rozsekání, rozdrcení, roztrhnutí, zardoušení a pozor libůstka rožnění.
Smrt svatého Vavřince na jehož počest dal španělský král vystavět obrovský palác nebezpečně - pečně připomínající rožeň. Tahle stavba mírumilovného a láskyplného katolíka Filipa II. financována zlatem masakrovaných indiánů byla též poděkování za vítězství v bitvě proti celé Evropě kdy vnucoval všem svoji nepokrytou zbožnost též financovanou zlatem z nepokradeš nezabiješ…

Abych pokračoval.
Utopení, udušení, pohřbení zaživa, uvaření, pozor chuťovečka. Lidé z východní Asie, zajisté často i vyznavači mírumilovného Buddhizmu rozkošnicky přivazovali člověka nad bambusové výhonky, které pak člověkem prorůstaly.
Nádhera.
Gladiátorská aréna – pro zábavu, předhození lvům a jiné zvěři, udupání, ukopání, umlácení, umučení, upracování k smrti, vyhladovění, žíznění, upálení, umrznutí, nakažení nemocí, uvláčení, ukamenování, ubičování, přejetí, nabourání, zavalení, přelomení, testování – v Hippokratu zasvěcený Mengele, ukřižování a dovolte mi upozornit na další jó noblesní libůstku.
Naražení na kůl.
Musí být povznášející pocit zavléci někomu špici dřevěného kůlu do řitního otvoru a ten pak vztyčit a bavit se jak tlakem vlastní váhy proniká kůl do útrob a velice pozvolna trhá střeva, pohlavní orgány, žebra.
Zdařile scénu popisuje autor krásné literatury Sienkiewicz, který v trilogii s hrdinou Wolodyjowskim prožívá výživně tyhle scény. Vzhledem i k popisům umírajících v románu Quo vadis podezřívám autora, že se nejednalo pouze o talentované, hbité pero, ale i o jistou osobní náruživost.

Dál zde máme stětí mečem, sekerou, gilotinou, zastřelení, vyhození do povětří, elektrické křeslo, semletí, uštknutí, ale i takové ženské vraždičky, jako ušukání, dohnání a vyděšení.
Nyní vypíchnu jeden obyčejný způsobeček.
Oběšení,
oběšení ta prosťounká zábava našich předků, kdy dokázali jít dlouhé kilometry za představením, neochotnicky s derniérou provedené na rynku maloměsta.
Především pak něžné, křehké, jemné ženy, jásaly nadšením když pozvolna věšený muž těsně před smrtí na ztopořeném údu viditelně ejakuloval.

Popojedu.
Otrávení, skalpování, poleptání, ozáření a zde se dostáváme k moderním, člověčensky sofistikovaným způsobům, které dokáží vyvolat ušlechtilé a masové utrpení pomocí nervových plynů, plísňových, bakteriálních nemocí.

Z výše uvedeného a promilově neúplného seznamu je jasné, že člověk není a nemůže být nějaké obyčejné zvíře. No řekněte sami dokázala by něco takového špinavá svině? Vidíte nedokázala.

Jsme opravdu extra tvor!

© Vlado Matuška 2009